Bezpečnosť a ochrana dát
Nedajte sa nachytať!

Vody internetu začali v poslednej dobe brázdiť „vášniví rybári“. Ich úlovkom sa majú stať vaše financie. Útoky podvodníkov, ktorí využívajú meno (nielen) našej spoločnosti sú čoraz častejšie. Treba byť obozretní a nenechať sa nachytať. Preskúmajte s nami ich nekalé taktiky a zistite, na čo si dať pozor.

Príbeh z praxe

Moju vysnívanú televíziu som mal v hľadáčiku niekoľko mesiacov, ale vždy ma odradila cena. A potom som zrazu narazil na e-shop, kde bola za tretinu. Okamžite som ju kúpil. Lenže telka nielenže nedorazila, ale ešte mi zmizlo z účtu skoro 1 600 Eur. Dajte na moju radu, preverujte si obchody, v ktorých nakupujete.

Karol M.
52 rokov

Definícia

Phishing alebo rybárčenie

Phishing alebo po slovensky „rybárčenie“ sú útoky podvodníkov v online vodách, prostredníctvom ktorých vám môžu neznámi páchatelia spôsobiť nemalé finančné škody. Útočníci sa často snažia dostať obeť pod tlak, aby nemala čas premýšľať a kontrolovať si zaslané informácie a poskytla požadované dáta. Často pritom využívajú logo Packety či falošné webové stránky alebo podvodné e-mailové adresy zneužívajúce meno Packety. Radi by sme vás pred týmito phishingovými útokmi ochránili, a preto vám prinášame prehľad najčastejších taktík podvodníkov. Aby vaše financie zostali v bezpečí!

Overenie vierohodnosti stránky

NÁVOD: Ako neskočiť podvodníkom na lep

1. podvodná PLATBA

Podvodné platobné brány často používajú nesprávne napísané názvy spoločností ako Packeta, aby z vás podvodne vytiahli peniaze. Viď príklady vľavo: htttps://packeta-sk.order5702

Pamätajte: ako Packeta od vás nikdy nebudeme žiadať peniaze prostredníctvom pochybných internetových odkazov, Facebookových chatov a bazárov. Online platbu za odoslanie zásielky môžete VŽDY bezpečne uhradiť len v aplikácii Packeta alebo offline, viď prípady nižšie.


Zlatým pravidlom je nikdy neotvárať podozrivé odkazy z e-mailov a správ, ktoré prichádzajú z neznámych adries a čísel, a už vôbec nie vypĺňať citlivé alebo platobné údaje.

1. správna PLATBA

Najdôležitejšie pravidlo!:

Na platbu online za naše služby používajte výhradne našu mobilnú aplikáciu. Je to jediný oficiálny a bezpečný spôsob.

Oficiálne a bezpečné spôsoby platieb v Packete - 2 typy:

ONLINE: Za odoslanie zásielky v prípade odosielateľa prostredníctvom platobnej brány v našej mobilnej aplikácii.

OFFLINE: Za dobierku zásielky v prípade príjemcu. Dobierku je možné uhradiť: 1. v mobilnej aplákácií. Packeta, 2. na mieste doručenia (prostredníctvom terminálovej platobnej karty či mobilného telefónu alebo v hotovosti), 3. u nášho kuriéra, ktorý doručuje zásielku na vašu adresu (prostredníctvom platobnej karty či mobilného telefónu, alebo v hotovosti).

2. podvodná SPRÁVA

V poslednej dobe sa výrazne zvýšil počet podvodných správ. Tieto správy sa často podobajú na doručovacie spoločnosti (napr. Packetu) alebo vašu banku, prípadne vás lákajú na získanie výhry a pod. Spoločný cieľ je jasný - získať od vás informácie o platobnej karte, internetovom bankovníctve alebo iné citlivé údaje.

Ďalšie príklady podvodov si môžete pozrieť TU.

2. správna SPRÁVA

NIKDY, ale naozaj NIKDY, vás nebudeme žiadať o platbu prostredníctvom SMS.

Ako Packeta vám prostredníctvom SMS posielame len všeobecné informácie o doručovaní zásielky. Preto si vždy overte, či očakávate zásielku a skontrolujte si to na našej oficiálnej webovej stránke (tracking.packeta.com). Ak ste si nič neobjednávali, alebo ak vám nikto z vašich blízkych nič neposlal, neklikajte na podozrivé odkazy.

3. podvodný E-MAIL

Predávate tovar na bazároch alebo marketplace-och? Kontaktoval vás potenciálny kupujúci, ktorý vám chce poslať peniaze za tovar prostredníctvom Packety? A požaduje vašu e-mailovú adresu? Ide o podvod.

Dostali ste e-mail? Zapíšte si meno a e-mailovú adresu odosielateľa. Podvodné e-maily sa často snažia napodobniť skutočného odosielateľa skomoleninami, viď príklad vľavo: support@fbaccounts.online

Konkrétne príklady si môžete pozrieť TU.

3. správny E-MAIL

Správne e-maily sa vždy končia označením spoločnosti @packeta.sk/@packeta.com

Oficiálne e-mailové adresy sa vždy končia označením spoločnosti @packeta.sk alebo odvodeninou príslušnej zahraničnej pobočky (CZ, HU, DE, RO, PL), ak odosielate alebo očakávate zásielku zo zahraničia. Ostatné e-mailové adresy nie sú oficiálnymi adresami.

Pamätajte! tracking.packeta.com = správny odkaz na sledovanie cesty vašej zásielky

Každodenné nástrahy

Spolu to dokážeme!

My v Packete dbáme na maximálnu bezpečnosť našich systémov. Ale na to, aby sme všetkým podvodníkom zarazili ich nekalé aktivity, sme malí páni. Preto potrebujeme vašu spoluprácu. Tu sa dozviete, na čo si kde dať pozor.

Nákup na online bazári

Overenie e-shopu

Verejné wi-fi siete

Podvodné SMS

Zabezpečené heslo

Zneužívanie dát

Nákup
na online bazári

Nikdy nikomu nedávajte údaje k vašej platobnej karte
  • Vyžaduje od vás predávajúci údaje z vašej kreditnej karty?

  • Poslal vám predávajúci pochybný odkaz s tým, nech naň kliknete a zaplatíte?

  • Žiada vás kupujúci o platbu cez podozrivú platobnú bránu využívajúcu meno Packety (napr. packeta-sk.legaltransfer.store)?

Pokiaľ na ktorúkoľvek z otázok odpoviete ÁNO, pozor! Pravdepodobne ide o nekalé praktiky podvodníkov.

Pozrite sa na naše ukážky podvodného konania.

Zdieľaj a šír

Pošli mame, babke, dedovi či susede a zdieľaj na sociálnych sieťach.

Napríklad mailom alebo na instagrame. Sharuj dôležité info na sieťach, urob si printscreeny a pošli to ďalej. Pomôž nám edukovať ľudí, šíriť osvetu a #nedajsanachytat!

Najčastejšie pasce podvodníkov

Ako vyzerajú podvodné e-maily, webové stránky alebo SMS? Pripravili sme si pre vás podrobnejšie stránky, kde nájdete aj aktuálne podvodné odkazy, či telefónne čísla.

Otázky a odpovede

Stali ste sa cieľom internetových rybárov?

Stretli ste sa s podvodným konaním, kedy niekto využíval neprávom logo či meno Packety? Dajte nám o tom vedieť! Spoločne tieto prípady dokážeme eliminovať. Sme v tom spoločne.