Bezpečnosť a ochrana dát
Nedajte sa nachytať!

Vody internetu začali v poslednej dobe brázdiť „vášniví rybári“. Ich úlovkom sa majú stať vaše financie. Útoky podvodníkov, ktorí využívajú meno (nielen) našej spoločnosti sú čoraz častejšie. Treba byť obozretní a nenechať sa nachytať. Preskúmajte s nami ich nekalé taktiky a zistite, na čo si dať pozor.

Príbeh z praxe

Moju vysnívanú televíziu som mal v hľadáčiku niekoľko mesiacov, ale vždy ma odradila cena. A potom som zrazu narazil na e-shop, kde bola za tretinu. Okamžite som ju kúpil. Lenže telka nielenže nedorazila, ale ešte mi zmizlo z účtu skoro 1 600 Eur. Dajte na moju radu, preverujte si obchody, v ktorých nakupujete.

Karol M.
52 rokov

Definícia

Phishing alebo rybárčenie

Phishing alebo po slovensky „rybárčenie“ sú útoky podvodníkov v online vodách, prostredníctvom ktorých vám môžu neznámi páchatelia spôsobiť nemalé finančné škody. Často pritom využívajú logo Packety či falošné webové stránky alebo podvodné e-mailové adresy zneužívajúce meno Packety. Radi by sme vás pred týmito phishingovými útokmi ochránili, a preto vám prinášame prehľad najčastejších taktík podvodníkov. Aby vaše financie zostali v bezpečí!

Overenie vierohodnosti stránky

NÁVOD: Ako nenaletieť podvodníkom

1. Svätá dvojica: Zámok + https

Akonáhle zadáte do adresného riadka webovú adresu alebo adresu priamo otvoríte, uistite sa, že obsahuje dva dôležité parametre:

Ikonku zámku v odkazovom poli: tá je jedným zo znakov, ktorý nám hovorí, že je web zabezpečený.

https:// s písmenom S na konci: pri tejto skratke je rozhodujúcou zložkou práve písmenko S. Neznamená totiž nič iné, než skratku slova SECURE, teda BEZPEČNÉ. Preto z adresy http://, kde chýba písmeno S a teda zabezpečenie, utekajte rýchlo preč.

2. Platný SSL certifikát

Možno to znie zložito, ale nie je. SSL certifikát je ďalším znakom bezpečnosti webu. Ako zistíte, či ho navštívená stránka má?

Certifikát zobrazíte tak, že kliknete myšou v adresnom riadku na symbol zámku a potom kliknete na tlačidlo „Zobraziť certifikát“.

V okne, ktoré sa vám otvorí, uvidíte platnosť certifikátu a informácie o tom, kto ho vystavil a pre koho.

3. Vierohodný vydavateľ

Už sme skoro na konci našej bezpečnostnej výskumnej misie! Posledným krokom je skontrolovať vydavateľa certifikátu.

Ak pri certifikáte uvidíte ako vydavateľa napríklad Janka Hraška, malo by vám v hlave začať blikať varovné svetielko, že tu niečo nehrá, a webu príliš nedôverujte.

Pokiaľ vám príde pofidérna žiadosť o platbu pripomínajúca Packetu, vždy si overte, že v adresnom riadku vidíte packeta.sk alebo prípadne niektorú z našich zahraničných pobočiek (zasilkovna.cz, packeta.com, HU, DE, RO, PL), pokiaľ posielate alebo čakáte zásielku zo zahraničia. Iné domény nevyužívame a odporúčame vziať rýchlo nohy na plecia.

Zdá sa vám to zložité? Pozrite si video!

Jedno video povie viac ako sto strán textu. Preto pre vás máme zhrnutie aj vo forme video návodu. Stačí si ho pozrieť, a hneď vám bude všetko jasnejšie!

Každodenné nástrahy

Spolu to dokážeme!

My v Packete dbáme na maximálnu bezpečnosť našich systémov. Ale na to, aby sme všetkým podvodníkom zarazili ich nekalé aktivity, sme malí páni. Preto potrebujeme vašu spoluprácu. Tu sa dozviete, na čo si kde dať pozor.

Nákup na online bazári

Overenie e-shopu

Verejné wi-fi siete

Podvodné SMS

Zabezpečené heslo

Zneužívanie dát

Nákup
na online bazári

Nikdy nikomu nedávajte údaje k vašej platobnej karte
  • Vyžaduje od vás predávajúci údaje z vašej kreditnej karty?

  • Poslal vám predávajúci pochybný odkaz s tým, nech naň kliknete a zaplatíte?

  • Žiada vás kupujúci o platbu cez podozrivú platobnú bránu využívajúcu meno Packety (napr. packeta-sk.legaltransfer.store)?

Pokiaľ na ktorúkoľvek z otázok odpoviete ÁNO, pozor! Pravdepodobne ide o nekalé praktiky podvodníkov.

Pozrite sa na naše ukážky podvodného konania.

Zdieľaj a šír

Pošli mame, babke, dedovi či susede a zdieľaj na sociálnych sieťach.

Napríklad mailom alebo na instagrame. Sharuj dôležité info na sieťach, urob si printscreeny a pošli to ďalej. Pomôž nám edukovať ľudí, šíriť osvetu a #nedajsanachytat!

Najčastejšie pasce podvodníkov

Ako vyzerajú podvodné e-maily, webové stránky alebo SMS? Pripravili sme si pre vás podrobnejšie stránky, kde nájdete aj aktuálne podvodné odkazy, či telefónne čísla.

Otázky a odpovede

Stali ste sa cieľom internetových rybárov?

Stretli ste sa s podvodným konaním, kedy niekto využíval neprávom logo či meno Packety? Dajte nám o tom vedieť! Spoločne tieto prípady dokážeme eliminovať. Sme v tom spoločne.