PODROBNEJŠIE INFORMÁCIE O PHISHING PRAKTIKÁCH

Nenechajte sa nachytať!
Podvodné e-maily

PRÍBEH Z PRAXE

Došiel mi e-mail od Packety, že sa mi z kreditky nestrhli peniaze za prepravu zásielky a nech zaplatím znova cez odkaz. Bol som rád, že mi dali vedieť. A potom mi z účtu zmizlo niekoľko stoviek eur. Mail totiž vôbec neposlala Packeta, odosielateľom bol nejaký cudzí server. Ale to som zistil, až keď som to riešil s políciou. Chybami sa človek učí, ale táto bola fakt drahá!

Libor H.
52 rokov

Podvodné e-maily

Spoločnosť Packeta s.r.o. informuje zákazníkov len a iba prostredníctvom svojich oficiálnych e-mailových adries. Vždy sú zakončené označením spoločnosti @packeta.sk, @packeta.com alebo derivátom príslušnej zahraničnej pobočky (SKHUDEROPL, CZ) pokiaľ posielate alebo čakáte zásielku zo zahraničia. Ostatné e-mailové adresy nie sú oficiálnymi adresami

Upozornenie Znenie adresy

Príklady podvodných e-mailov

  • support.packeta@equamika.com

  • ticket@orepasscg.com

  • zasilovna@institutomarketing.net

  • orders@purplecrest.co

  • info@nikolopolan.com

  • orepasscg@orepasscg.com

5 vecí, na ktoré
si dať v online
vodách pozor

Nedôveryhodný odosielateľ e-mailu

...napríklad orders@purplrcrest.co. V e-maile podvodník využije logo, názov či farby Packety, aby vo vás vzbudil dôveru. Pamätajte, že e-maily od nás chodia vždy z mailovej adresy s koncovkou spoločnosti @packeta.sk alebo derivátom príslušnej zahraničnej pobočky ako napríklad @packeta.de a samozrejme @zasilkovna.cz

Pozor na prílohy v e-maile

Neotvárajte prílohy mailu z podozrivých adries a od odosielateľov, ktorým nedôverujete. Môže dôjsť k ohrozeniu vášho počítača a k nabúraniu bezpečnosti.

Podozrivé odkazy

E-mail od podozrivého odosielateľa, ktorý vás vyzýva na kliknutie na odkaz či poslanie peňazí, neveští nič dobré. Ako hovoríme: „Dvakrát preveruj, raz plať!“

Vyvolanie pocitu naliehavosti

„Ak ihneď nekliknete na odkaz nižšie, zásielku nedoručíme a vrátime vám ju späť. KLIKNITE TERAZ!” Aj takto môže znieť e-mail od podvodníka, ktorého cieľom je jediné: vyvolať vo vás paniku a vylákať eurá z vášho vrecka.

Verejné Wi-Fi siete

Chcete si prečítať mail v kaviarni na miestnej wifine? Nezadávajte do mailu heslo, ale vždy využite automatické prihlásenie s uloženým heslom! Inak môže cez verejnú sieť vaše heslo ľahko zistiť útočník.

Sdílej a šiř

Pošli mame, babke, dedovi či susede a zdieľaj na sociálnych sieťach.

Napríklad mailom alebo na instagrame. Sharuj dôležité info na sieťach, urob si printscreeny a pošli to ďalej. Pomôž nám edukovať ľudí, šíriť osvetu a #nedajsanachytat!

Najčastejšie pasce podvodníkov

Ako vyzerajú podvodné e-maily, webové stránky alebo SMS? Pripravili sme si pre vás podrobnejšie stránky, kde nájdete aj aktuálne podvodné odkazy, či telefónne čísla.

Stali jste sa cieľom internetových rybárov?

Stretli ste sa s podvodným konaním, kedy niekto využíva neprávom logo alebo názov Packety? Dajte nám o tom vedieť! Spoločne tieto prípady dokážeme eliminovať. Sme v tom spoločne.