PODROBNEJŠIE INFORMÁCIE O PHISHING PRAKTIKÁCH

Nenechajte sa nachytať!
Podvodné e-maily

PRÍBEH Z PRAXE

Došiel mi e-mail od Packety, že sa mi z kreditky nestrhli peniaze za prepravu zásielky a nech zaplatím znova cez odkaz. Bol som rád, že mi dali vedieť. A potom mi z účtu zmizlo niekoľko stoviek eur. Mail totiž vôbec neposlala Packeta, odosielateľom bol nejaký cudzí server. Ale to som zistil, až keď som to riešil s políciou. Chybami sa človek učí, ale táto bola fakt drahá!

Libor H.
52 rokov

Podvodné e-maily

Spoločnosť Packeta s.r.o. informuje zákazníkov len a iba prostredníctvom svojich oficiálnych e-mailových adries. Vždy sú zakončené označením spoločnosti @packeta.sk, @packeta.com alebo derivátom príslušnej zahraničnej pobočky (SKHUDEROPL, CZ) pokiaľ posielate alebo čakáte zásielku zo zahraničia. Ostatné e-mailové adresy nie sú oficiálnymi adresami

Upozornenie Znenie adresy

Príklady podvodných e-mailov

  • support.packeta@equamika.com

  • ticket@orepasscg.com

  • zasilovna@institutomarketing.net

  • orders@purplecrest.co

  • info@nikolopolan.com

  • orepasscg@orepasscg.com

Ukážky podvodných e-mailov

Pozrite sa na najčastejšie prípady podvodných konaní. Ako môžu vyzerať pasce podvodníkov?

Pozrite sa na najčastejšie prípady podvodných konaní. Ako môžu vyzerať pasce podvodníkov?

Pozrite sa na najčastejšie prípady podvodných konaní. Ako môžu vyzerať pasce podvodníkov?

Pozrite sa na najčastejšie prípady podvodných konaní. Ako môžu vyzerať pasce podvodníkov?

5 vecí, na ktoré
si dať v online
vodách pozor

Nedôveryhodný odosielateľ e-mailu

...napríklad orders@purplrcrest.co. V e-maile podvodník využije logo, názov či farby Packety, aby vo vás vzbudil dôveru. Pamätajte, že e-maily od nás chodia vždy z mailovej adresy s koncovkou spoločnosti @packeta.sk alebo derivátom príslušnej zahraničnej pobočky ako napríklad @packeta.de a samozrejme @zasilkovna.cz

Pozor na prílohy v e-maile

Neotvárajte prílohy mailu z podozrivých adries a od odosielateľov, ktorým nedôverujete. Môže dôjsť k ohrozeniu vášho počítača a k nabúraniu bezpečnosti.

Podozrivé odkazy

E-mail od podozrivého odosielateľa, ktorý vás vyzýva na kliknutie na odkaz či poslanie peňazí, neveští nič dobré. Ako hovoríme: „Dvakrát preveruj, raz plať!“

Vyvolanie pocitu naliehavosti

„Ak ihneď nekliknete na odkaz nižšie, zásielku nedoručíme a vrátime vám ju späť. KLIKNITE TERAZ!” Aj takto môže znieť e-mail od podvodníka, ktorého cieľom je jediné: vyvolať vo vás paniku a vylákať eurá z vášho vrecka.

Verejné Wi-Fi siete

Chcete si prečítať mail v kaviarni na miestnej wifine? Nezadávajte do mailu heslo, ale vždy využite automatické prihlásenie s uloženým heslom! Inak môže cez verejnú sieť vaše heslo ľahko zistiť útočník.

Sdílej a šiř

Pošli mame, babke, dedovi či susede a zdieľaj na sociálnych sieťach.

Napríklad mailom alebo na instagrame. Sharuj dôležité info na sieťach, urob si printscreeny a pošli to ďalej. Pomôž nám edukovať ľudí, šíriť osvetu a #nedajsanachytat!

Najčastejšie pasce podvodníkov

Ako vyzerajú podvodné e-maily, webové stránky alebo SMS? Pripravili sme si pre vás podrobnejšie stránky, kde nájdete aj aktuálne podvodné odkazy, či telefónne čísla.

Stali jste sa cieľom internetových rybárov?

Stretli ste sa s podvodným konaním, kedy niekto využíva neprávom logo alebo názov Packety? Dajte nám o tom vedieť! Spoločne tieto prípady dokážeme eliminovať. Sme v tom spoločne.