PODROBNEJŠIE INFORMÁCIE O PHISHING PRAKTIKÁCH

Nenechajte sa nachytať!
Crawling dát

PRÍBEH Z PRAXE

Hľadala som, či má medzi sviatkami otvorené naše výdajné miesto. Vyhľadalo mi to web s pobočkami Packety, kde som sa dočítala, že áno. Tak som si na pobočku nechala poslať zásielku, avšak na moje prekvapenie bolo zatvorené. Volala som do Packety na infolinku a tí mi povedali, že som pozerala na cudzí web, kde sú kradnuté a neaktuálne dáta.

Jarka V
Jarka V.
61 rokov

Crawling dát

S crawlingom alebo zneužitím našich dát sa Packeta stretáva často: útočníci skopírujú naše dáta (napr. údaje o výdajných miestach) a využijú ich ako stavebný kameň pre podvodnú stránku.

Užívatelia potom pri hľadaní výdajných miest prostredníctvom vyhľadávača narazia na tento podvodný web, kde sú však dáta, za ktoré Packeta nenesie zodpovednosť a nemôže ich ustrážiť.

Upozorňujeme, že crawling dát je podvodné konanie ako každé iné a každý, kto sa o podobný počin pokúsi, sa vystavuje právnej zodpovednosti.

Upozornenie Dajte si pozor

Príklady podvodných stránok využívajúcich skopírované dáta

  • https://packetaapobocky.sk/

  • https://zasilkovnapobocky.cz/praha-15-hostivar-plukovnika-mraze-zasilkovna-kety/

Ukážky crawlingu dát

Pozrite sa na najčastejšie prípady podvodných konaní. Ako môžu vyzerať pasce podvodníkov?

Pozrite sa na najčastejšie prípady podvodných konaní. Ako môžu vyzerať pasce podvodníkov?

5 vecí, na ktoré
si dať v online
vodách pozor

Oficiálna doména www.packeta.sk

Či už budete riešiť čokoľvek, čo sa týka Packety, vždy si overte, či ste na správnej doméne. Akýkoľvek iný znak alebo písmo v URL adrese znamená, že je niečo zle. Packeta je len jedna!

Reklama na cudzie produkty

Cieľom crawlerov dát je väčšinou zisk. Preto na stránky zneužívajúce cudzie dáta umiestňujú množstvo reklamných bannerov a lákavých reklám. A za každého vaše kliknutie na ne sa im sypú euričká...

Môže to byť len červená

Snažíme sa, aby ste naše červeno žiariace stránky spoznali na prvý pohľad. Preto ak bude navštívená stránka napríklad modrá alebo fialová, môže vám to napovedať, že nejde o oficiálny web Packety.

Monotematicky zameraný web

Weby postavené na crawlingu dát väčšinou obsahujú iba časť informácií z pôvodnej stránky. V prípade Packety ide často o dáta týkajúce sa výdajných miest – nič ďalšie na kopírovaných podvodných weboch nenájdete.

Neaktuálne dáta

Útočníci väčšinou stiahnu cudzie dáta jednorazovo a potom ich už neaktualizujú. Preto na stránkach s inou doménou ako packeta.sk môžete nájsť zastarané a neaktuálne dáta.

ZDIEĽAJ A ŠÍR

Pošli mame, babke, dedovi či susede a zdieľaj na sociálnych sieťach.

Napríklad mailom alebo na instagrame. Sharuj dôležité info na sieťach, urob si printscreeny a pošli to ďalej. Pomôž nám edukovať ľudí, šíriť osvetu a #nedajsanachytat!

Najčastejšie pasce podvodníkov

Ako vyzerajú podvodné e-maily, webové stránky alebo SMS. Pripravili sme si pre vás podrobnejšie stránky, kde nájdete aj aktuálne podvodné odkazy, či telefónne čísla

Stali ste sa cieľom internetových rybárov?

Stretli ste sa s podvodným konaním, kedy niekto využíval neprávom logo či meno Packety? Dajte nám o tom vedieť! Spoločne tieto prípady dokážeme eliminovať. Sme v tom spoločne.