PODROBNEJŠIE INFORMÁCIE O PHISHING PRAKTIKÁCH

Nenechajte sa nachytať!
Podvodné SMS

PRÍBEH Z PRAXE

Pojem phishing poznám, čítala som o všetkých tých prípadoch. A predsa som sa nechala nachytať! Prišla mi správa, že je s mojou zásielkou niečo v neporiadku nech kliknem na odkaz a zaplatím. No, tak som klikla a zaplatila - pritom ten odkaz bol evidentne nezmysel! A to som si myslela ako mám to online nakupovanie v malíčku... nenechajte sa napáliť ako ja!

Tereza L.
28 rokov

Podvodné SMS

Spoločnosť Packeta s.r.o. informuje zákazníkov vždy v rámci oficiálneho mobilného čísla, kde sa v poli odosielateľa automaticky zobrazí Packeta.

Na neznáme a podozrivé SMS odporúčame nereagovať a radšej ich rovno zmazať.

Upozornenie Dajte si pozor

Príklady podvodných telefónnych čísel odosielateľov a odkazov v SMS

  • 9996238

  • http://exanaj.com/kQlJ4Ri

  • http://bit.do/fSGmg

  • http://online-bbva.info/sk/sk/

Ukážky podvodných SMS

Pozrite sa na najčastejšie prípady podvodných konaní. Ako môžu vyzerať pasce podvodníkov?

Pozrite sa na najčastejšie prípady podvodných konaní. Ako môžu vyzerať pasce podvodníkov?

5 vecí, na ktoré
si dať v online
vodách pozor

Podozrivá SMS o potvrdení platby

Došla vám SMS na potvrdenie platby, ktorú ste nezadali? Je to jasný podvod! O to viac, keď správa obsahuje nekompatibilné a divné znaky, napríklad otázniky namiesto vybraných písmen.

Lámavá slovenčina

Samozrejme, SMS správy sú bez diakritiky, ale kostrbaté slová alebo automatický preklad hravo naznačia, že tu niečo nehrá... Neklikajte na linky z takýchto správ a overte odosielateľa.

Pošlite SMS a vyhrajte milión!

"Napíšte správu v tvare SUTAZ VAS EMAIL VAS TELEFON a odošlite na číslo..." Pozor na tieto SMSky a súťaže, ktoré od vás chcú zaslanie osobných a navyše platobných údajov.

Pozor na transakčné kódy

Podvodníci odošlú SMS s falošným transakčným kódom a s výzvou o preposlaní správy. Jedno veľké pozor! SMS s týmito kódmi nikdy nikomu nepreposielajte.

Používajte sedliacky rozum

Plávať v online vodách sa zdá byť zložité, ale záchranným kolesom je overovanie. Použite vyhľadávače, hľadajte informácie, zisťujte - a to vždy pred otvorením podozrivých správ. Potom už totiž môže byť neskoro...

ZDIEĽAJ A ŠÍR

Pošli mame, babke, dedovi či susede a zdieľaj na sociálnych sieťach.

Napríklad mailom alebo na instagrame. Sharuj dôležité info na sieťach, urob si printscreeny a pošli to ďalej. Pomôž nám edukovať ľudí, šíriť osvetu a #nedajsanachytat!

Najčastejšie pasce podvodníkov

Ako vyzerajú podvodné e-maily, webové stránky alebo SMS. Pripravili sme si pre vás podrobnejšie stránky, kde nájdete aj aktuálne podvodné odkazy, či telefónne čísla

Stali ste sa cieľom internetových rybárov?

Stretli ste sa s podvodným konaním, kedy niekto využíval neprávom logo či meno Packety? Dajte nám o tom vedieť! Spoločne tieto prípady dokážeme eliminovať. Sme v tom spoločne.